Tablet czy książeczka?

Komputer, telefon, tablet, telewizja są dobrodziejstwem i nowoczesnym nośnikiem informacji, wiedzy, o tym co się wydarzyło na świecie. Często też dostarczają nam intelektualnej rozrywki pod warunkiem, że umiemy korzystać z nich w sposób mądry i przemyślany. Niestety nawet my dorośli mamy z tym duże problemy, a co dopiero dzieci.

Niestety tablet, telewizja i telefon nie oddziałują pozytywnie na rozwój mowy małego dziecka. Dlaczego? Przede wszystkim nie wymagają interakcji, są jednostronne. Dziecko patrzy, jest zaangażowane w obserwowanie ruchomego obrazu, słuchanie dźwięków, piosenek, reaguje na żywe kolory. Nic dziwnego, że dziecko jest wtedy spokojne – w końcu nie psoci, siedzi bez ruchu.. Ale czy wtedy mówi cokolwiek? Czy rozmawia z bohaterami bajek? Z tabletem? Czy uczy się czegoś?

Dla porównania przypomnijmy sytuację, w której czytasz dziecku książeczkę: wspólnie oglądacie nieruchome obrazki, maluszek może pokazać paluszkiem to, co go interesuje lub to, o co go poprosisz. Słucha z zaangażowaniem, a Ty możesz wolniej przeczytać lub powtórzyć trudniejsze słowa. Co więcej, możesz skontrolować, czy dziecko rozumie przekaz – zadajesz pytania, rozmawiacie o tekście. Jest interakcja!

Co będzie lepsze dla Twojego dziecka, dla jego rozwoju?

Pamiętaj, że codzienne czytanie dziecku:

• Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.

• Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.

• Uczy myślenia, poprawia koncentrację.

• Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.

• Poszerza wiedzę ogólną.

• Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.

• Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.

• Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.

• Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Dlatego warto wrócić do starych, dobrych sposobów spędzania wolnego czasu. Warto czytać dziecku codziennie!!!

Opracowała: Anna Obłudek – logopeda, nauczyciel wychowania przedszkolnego